wtorek, 16 listopada 2010
Biblioteka Nikea - filia biblioteki w Kutaisi
Konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Gruzją w sierpniu 2008, spowodował, że wiele bibliotek zostało pozbawionych lokali użytkowych. Mimo to nie zawieszają swojej działalności, ale starają się funkcjonować w innych pomieszczeniach. Jedna z filii biblioteki w Kutaisi działa w bloku mieszkalnym. Biblioteka ta jest jedną z 10 placówek, które biorą udział w naszym projekcie.
wtorek, 26 października 2010
wtorek, 12 października 2010
Uroczyste otwarcie biblioteki w Kaskach
Podczas wizyty studyjnej w Polsce, bibliotekarze gruzińscy odwiedzili bibliotekę w Kaskach (filia biblioteki gminnej w Baranowie). W kwietniu podczas wizyty gmach biblioteki był jeszcze w budowie, więc spacerowaliśmy pośród surowych murów i mogliśmy sobie tylko wyobrazić jak będzie wyglądać biblioteka po zakończeniu budowy, ustawieniu półek z książkami i sprzętu komputerowego.
Oto kilka zdjęć z naszej kwietniowej wizyty:
Pół roku później - dokładnie 8.10.2010 mieliśmy możliwość uczestniczyć w uroczystym otwarciu nowego gmachu biblioteki. To co zobaczyliśmy przerosło nasze oczekiwania: nowy, pięknie wymalowany budynek, dekoracje, ustawione półki, stoły i sprzęt komputerowy. Brakuje tylko użytkowników!
W otwarciu biblioteki w Kaskach uczestniczyli Dyrektor biblioteki - pani Bożena Stegienko, wójt gminy Baranów, goście z Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, nauczyciele z pobliskich szkół, dyrekcja Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Kask i Okolic, proboszcz parafii w Kaskach, rodzice i dzieci oraz inne zaproszone osoby. Podczas otwarcia wystąpiła szkolna orkiestra instrumentów dętych.
Oto jak teraz wygląda nowy budynek biblioteki w Kaskach:
Oto kilka zdjęć z naszej kwietniowej wizyty:
| Biblioteka w Kaskach w budowie |
| Wnętrza biblioteki |
Pół roku później - dokładnie 8.10.2010 mieliśmy możliwość uczestniczyć w uroczystym otwarciu nowego gmachu biblioteki. To co zobaczyliśmy przerosło nasze oczekiwania: nowy, pięknie wymalowany budynek, dekoracje, ustawione półki, stoły i sprzęt komputerowy. Brakuje tylko użytkowników!
W otwarciu biblioteki w Kaskach uczestniczyli Dyrektor biblioteki - pani Bożena Stegienko, wójt gminy Baranów, goście z Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, nauczyciele z pobliskich szkół, dyrekcja Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Kask i Okolic, proboszcz parafii w Kaskach, rodzice i dzieci oraz inne zaproszone osoby. Podczas otwarcia wystąpiła szkolna orkiestra instrumentów dętych.
Oto jak teraz wygląda nowy budynek biblioteki w Kaskach:
piątek, 1 października 2010
Galeria zdjęć z wizyty w Gruzji
W dniach 3 - 13.09.2010, koordynatorka projektu gruzińskiego Kasia Morawska z trenerkami p. Olgą Ślifirską i Jolantą Woźnicką przebywały w Kutaisi gdzie prowadziły warsztaty "Skuteczne działania lokalne" dla bibliotekarek gruzińskich. Trzydniowe warsztaty odbyły sie w dwóch grupach. Zamieszczamy kilka zdjęć z warsztatów - dobrych reminiscencji z wiztyty.
poniedziałek, 27 września 2010
W obiektywie aparatu Eki Barabadze
Do tej pory to my - pracownicy FRSI - wstawialiśmy na bloga informacje i zdjęcia dotyczące projektu gruzińskiego. Jednkaże niedawno dostaliśmy prezentację od pani Eki Barabadze (jedna z trenerek w naszym projekcie), która uwieczniła kwietniową wizytę studyjną w Polsce swoim aparatem:-) Zachęcamy do obejrzenia mazowieckich bibliotek widzianych oczami bibliotekarki z Gruzji. Ślemy gorące podziękowania pani Ece za przygotowanie prezentacji i za możliwość umieszczenia jej na naszym blogu.
DZIĘKUJEMY EKA!!!
DZIĘKUJEMY EKA!!!
niedziela, 12 września 2010
Kilka zdjęć z wrześniowych warsztatów w Kutaisi
W dniach 6 - 11 września 2010 w Kutaisi odbyły się warsztaty dla bibliotekarek na temat skutecznych działań lokalnych. Warsztaty prowadzone były przez polskich trenerów z FRSI i Stowarzyszenia CAL.
Na załączonych zdjęciach przesłanych przez koordynatorkę projektu panią Kasię Morawską, możemy zobaczyć dzieci zapatrzone w bajkę wyświetlaną z projektora dostraczonego w ramach projektu do biblioteki w Tshaltubo, powitanie polskich trenerów w bibliotce gminnej w Tshaltubo, ćwiczenia wykonywane przez bibliotekarki podczas warsztatatów, np. ćwiczenie ‘sloneczko’ czyli funkcje biblioteki.
Jak widać na zdjęciach warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były dużym sukcesem.
Na załączonych zdjęciach przesłanych przez koordynatorkę projektu panią Kasię Morawską, możemy zobaczyć dzieci zapatrzone w bajkę wyświetlaną z projektora dostraczonego w ramach projektu do biblioteki w Tshaltubo, powitanie polskich trenerów w bibliotce gminnej w Tshaltubo, ćwiczenia wykonywane przez bibliotekarki podczas warsztatatów, np. ćwiczenie ‘sloneczko’ czyli funkcje biblioteki.
Jak widać na zdjęciach warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były dużym sukcesem.
wtorek, 7 września 2010
Co się dzieje na półmetku projektu?
Od dnia 1.04.2010 Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiety na Rzecz Rozwoju (WRD) realizuje w Gruzji projekt pod nazwą „Rozwój osobisty i podwyższenie kwalifikacji bibliotekarek drogą do integracji środowiska lokalnego i poprawy jakości życia mieszkańców w wybranych municypalitetach regionu Imeretii”.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzmocnienie integracji lokalnej społeczności w wybranych municypalitetach w zachodniej Gruzji poprzez zwiększenie dostępu do informacji i kultury.
W kwietniu odbyła się pięciodniowa wizyta studyjna trenerów gruzińskich w Polsce. Uczestnikami wizyty byli: pani Nana Doghonadze – koordynator projektu po stronie gruzińskiej i wiceprezes WRD, pani Nino Doghonadze – trener, pani Maka Khetsuriani – trener, prezes WRD, pan Merab Gvazava – dyrektor Biblioteki Centralnej w Kutaisi, pan Giorgi Chichinadze, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kutaisi, pani Eka Barabadze– bibliotekarka, realizatorka pilotażu elektronizacji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kutaisi. Delegacja gruzińska uczestniczyła w trzydniowym szkoleniu trenerskim oraz odwiedziła kilka bibliotek na terenie Mazowsza, które są uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek.
Następnym działaniem projektu było majowe spotkanie informacyjne w Kutaisi na temat otwarcia projektu i poszczególnych działań na terenie Imeretii. W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób. Byli to przedstawiciele bibliotek z municypalitetów objętych projektem (Kutaisi, Samtredia, Tschaltubo), przedstawiciele władz lokalnych (wiceburmistrze, dyrektorzy służb lub departamentów kultury) wymienionych wyżej municypalitetów , reprezentanci organizacji pozarządowych działających w regionie, przedstawiciele mediów (telewizji, radia, prasy) oraz związki twórcze (pisarze, malarze, muzycy, pedagodzy i inni przedstawiciele inteligencji).
Pod koniec maja dostarczono sprzęt komputerowy do 10 bibliotek objętych projektem, które znajdują się w trzech wyżej wymienionych miastach. Każda z bibliotek otrzymała: zestaw komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne, rzutnik multimedialny, ekran oraz aparat cyfrowy.
W dn. 3-5 czerwca w Kutaisi odbyły się szkolenia informatyczne dla 20 bibliotekarek z tych bibliotek, które otrzymały sprzęt. Szkolenie dla bibliotekarek prowadziła pani Eka Barabadze - specjalista ds. informacji elektronicznej w Bibliotece Naukowej im. I. Czawczawadze m. Kutaisi oraz trener projektu i uczestniczka kwietniowej wizyty studyjnej do Polski.
W sierpniu odbyły się kolejne szkolenia dla bibliotekarek w Gruzji, był to trzydniowe warsztaty nt. rozwoju osobistego. Celem szkolenia było wzmocnienie potencjału liderskiego bibliotekarek w społeczności lokalnej. Bibliotekarki uczyły się jak tworzyć profesjonalne prezentacje lub jak przemawiać publicznie.
Projekt gruziński jest już na półmetku. Obecnie trwają przygotowanie do wrześniowych warsztatów na temat skutecznych działań lokalnych, które będą miały miejsce w Kutaisi. Warsztaty będą prowadzone przez polskich trenerów z FRSI i Stowarzyszenia CAL, które współpracuje z Fundacją przy Programie Rozwoju Bibliotek.
Realizowany w ramach projektu cykl szkoleń dla bibliotekarek gruzińskich, obejmujący w sumie 12 dni szkoleniowych dla każdego uczestnika zakończy się w drugiej połowie września br. Wówczas biblioteki przystąpią do przygotowania mini-projektów, które zostaną opracowane i przeprowadzone w jesieni. Ich prezentacja odbędzie się na spotkaniu podsumowującym realizację projektu, w grudniu br.
Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzmocnienie integracji lokalnej społeczności w wybranych municypalitetach w zachodniej Gruzji poprzez zwiększenie dostępu do informacji i kultury.
W kwietniu odbyła się pięciodniowa wizyta studyjna trenerów gruzińskich w Polsce. Uczestnikami wizyty byli: pani Nana Doghonadze – koordynator projektu po stronie gruzińskiej i wiceprezes WRD, pani Nino Doghonadze – trener, pani Maka Khetsuriani – trener, prezes WRD, pan Merab Gvazava – dyrektor Biblioteki Centralnej w Kutaisi, pan Giorgi Chichinadze, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kutaisi, pani Eka Barabadze– bibliotekarka, realizatorka pilotażu elektronizacji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kutaisi. Delegacja gruzińska uczestniczyła w trzydniowym szkoleniu trenerskim oraz odwiedziła kilka bibliotek na terenie Mazowsza, które są uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek.
Następnym działaniem projektu było majowe spotkanie informacyjne w Kutaisi na temat otwarcia projektu i poszczególnych działań na terenie Imeretii. W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób. Byli to przedstawiciele bibliotek z municypalitetów objętych projektem (Kutaisi, Samtredia, Tschaltubo), przedstawiciele władz lokalnych (wiceburmistrze, dyrektorzy służb lub departamentów kultury) wymienionych wyżej municypalitetów , reprezentanci organizacji pozarządowych działających w regionie, przedstawiciele mediów (telewizji, radia, prasy) oraz związki twórcze (pisarze, malarze, muzycy, pedagodzy i inni przedstawiciele inteligencji).
Pod koniec maja dostarczono sprzęt komputerowy do 10 bibliotek objętych projektem, które znajdują się w trzech wyżej wymienionych miastach. Każda z bibliotek otrzymała: zestaw komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne, rzutnik multimedialny, ekran oraz aparat cyfrowy.
W dn. 3-5 czerwca w Kutaisi odbyły się szkolenia informatyczne dla 20 bibliotekarek z tych bibliotek, które otrzymały sprzęt. Szkolenie dla bibliotekarek prowadziła pani Eka Barabadze - specjalista ds. informacji elektronicznej w Bibliotece Naukowej im. I. Czawczawadze m. Kutaisi oraz trener projektu i uczestniczka kwietniowej wizyty studyjnej do Polski.
W sierpniu odbyły się kolejne szkolenia dla bibliotekarek w Gruzji, był to trzydniowe warsztaty nt. rozwoju osobistego. Celem szkolenia było wzmocnienie potencjału liderskiego bibliotekarek w społeczności lokalnej. Bibliotekarki uczyły się jak tworzyć profesjonalne prezentacje lub jak przemawiać publicznie.
Projekt gruziński jest już na półmetku. Obecnie trwają przygotowanie do wrześniowych warsztatów na temat skutecznych działań lokalnych, które będą miały miejsce w Kutaisi. Warsztaty będą prowadzone przez polskich trenerów z FRSI i Stowarzyszenia CAL, które współpracuje z Fundacją przy Programie Rozwoju Bibliotek.
Realizowany w ramach projektu cykl szkoleń dla bibliotekarek gruzińskich, obejmujący w sumie 12 dni szkoleniowych dla każdego uczestnika zakończy się w drugiej połowie września br. Wówczas biblioteki przystąpią do przygotowania mini-projektów, które zostaną opracowane i przeprowadzone w jesieni. Ich prezentacja odbędzie się na spotkaniu podsumowującym realizację projektu, w grudniu br.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
