wtorek, 7 września 2010

Co się dzieje na półmetku projektu?

Od dnia 1.04.2010 Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiety na Rzecz Rozwoju (WRD) realizuje w Gruzji projekt pod nazwą „Rozwój osobisty i podwyższenie kwalifikacji bibliotekarek drogą do integracji środowiska lokalnego i poprawy jakości życia mieszkańców w wybranych municypalitetach regionu Imeretii”.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz wzmocnienie integracji lokalnej społeczności w wybranych municypalitetach w zachodniej Gruzji poprzez zwiększenie dostępu do informacji i kultury.

W kwietniu odbyła się pięciodniowa wizyta studyjna trenerów gruzińskich w Polsce. Uczestnikami wizyty byli: pani Nana Doghonadze – koordynator projektu po stronie gruzińskiej i wiceprezes WRD, pani Nino Doghonadze – trener, pani Maka Khetsuriani – trener, prezes WRD, pan Merab Gvazava – dyrektor Biblioteki Centralnej w Kutaisi, pan Giorgi Chichinadze, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Kutaisi, pani Eka Barabadze– bibliotekarka, realizatorka pilotażu elektronizacji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kutaisi. Delegacja gruzińska uczestniczyła w trzydniowym szkoleniu trenerskim oraz odwiedziła kilka bibliotek na terenie Mazowsza, które są uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek.

Następnym działaniem projektu było majowe spotkanie informacyjne w Kutaisi na temat otwarcia projektu i poszczególnych działań na terenie Imeretii. W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 osób. Byli to przedstawiciele bibliotek z municypalitetów objętych projektem (Kutaisi, Samtredia, Tschaltubo), przedstawiciele władz lokalnych (wiceburmistrze, dyrektorzy służb lub departamentów kultury) wymienionych wyżej municypalitetów , reprezentanci organizacji pozarządowych działających w regionie, przedstawiciele mediów (telewizji, radia, prasy) oraz związki twórcze (pisarze, malarze, muzycy, pedagodzy i inni przedstawiciele inteligencji).
Pod koniec maja dostarczono sprzęt komputerowy do 10 bibliotek objętych projektem, które znajdują się w trzech wyżej wymienionych miastach. Każda z bibliotek otrzymała: zestaw komputerowy, urządzenie wielofunkcyjne, rzutnik multimedialny, ekran oraz aparat cyfrowy.

W dn. 3-5 czerwca w Kutaisi odbyły się szkolenia informatyczne dla 20 bibliotekarek z tych bibliotek, które otrzymały sprzęt. Szkolenie dla bibliotekarek prowadziła pani Eka Barabadze - specjalista ds. informacji elektronicznej w Bibliotece Naukowej im. I. Czawczawadze m. Kutaisi oraz trener projektu i uczestniczka kwietniowej wizyty studyjnej do Polski.

W sierpniu odbyły się kolejne szkolenia dla bibliotekarek w Gruzji, był to trzydniowe warsztaty nt. rozwoju osobistego. Celem szkolenia było wzmocnienie potencjału liderskiego bibliotekarek w społeczności lokalnej. Bibliotekarki uczyły się jak tworzyć profesjonalne prezentacje lub jak przemawiać publicznie.
Projekt gruziński jest już na półmetku. Obecnie trwają przygotowanie do wrześniowych warsztatów na temat skutecznych działań lokalnych, które będą miały miejsce w Kutaisi. Warsztaty będą prowadzone przez polskich trenerów z FRSI i Stowarzyszenia CAL, które współpracuje z Fundacją przy Programie Rozwoju Bibliotek.

Realizowany w ramach projektu cykl szkoleń dla bibliotekarek gruzińskich, obejmujący w sumie 12 dni szkoleniowych dla każdego uczestnika zakończy się w drugiej połowie września br. Wówczas biblioteki przystąpią do przygotowania mini-projektów, które zostaną opracowane i przeprowadzone w jesieni. Ich prezentacja odbędzie się na spotkaniu podsumowującym realizację projektu, w grudniu br.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz